Renowacja dachu z papy nie musi już polegać na miejscowych naprawach (niezbyt trwałych) lub kosztownej wymianie całego poszycia. Teraz jest na to szybkie i mniej kłopotliwe rozwiązanie ‒ system oparty na papie perforowanej Wentizol.
System „Wentizol” umożliwia kompleksową renowację pokrycia z papy bez konieczności zrywania starych warstw i ich utylizacji. Co ważne, system ten zapewnia równocześnie prawidłowe odprowadzenie wilgoci z remontowanego dachu i jego właściwą wentylację.
Naprawa dachu z papy ‒ na co zwracać uwagę?
Naprawa dachu z papy ma na celu przywrócenie pokryciu funkcjonalności, trwałości, szczelności oraz odporności na czynniki zewnętrzne. Widoczne na dachu wybrzuszenia, rozwarstwienie papy na połączeniach, spękania, uszkodzenia mechaniczne, brak zakładów, zalegająca miejscami woda ‒ to najczęstsze nieprawidłowości, które świadczą o konieczności naprawy pokrycia. Stan techniczny dachu z papy zależy oczywiście od rozległości i stopnia defektów, jednak wymiana czy naprawa wyłącznie uszkodzonych fragmentów, choć usuwa usterkę, to nie rozwiązuje problemu w sposób trwały i kompleksowy. W przypadku starego, zdegradowanego pokrycia trzeba się liczyć z tym, że szybko pojawią się kolejne uszkodzenia, a w niektórych sytuacjach nawet przecieki do wnętrza budynku.
System „Wentizol” z papą wentylowaną
System „Wentizol” z papą perforowaną (potocznie zwaną wentylacyjną) to rozwiązanie przeznaczone szczególnie do renowacji starych pokryć dachowych z zastosowaniem pap termozgrzewalnych. Jest wręcz nieoceniony na dachach, które straciły szczelność lub nie miały właściwej wentylacji i w których pod pokryciem zalega wilgoć. Umożliwia bowiem szybkie odnowienie dachu z papy bez konieczności zrywania starego pokrycia, a jednocześnie, dzięki zastosowaniu w systemie papy perforowanej, zapewnia właściwą wentylację dachu płaskiego. Co ważne, nie obciąża dodatkowo konstrukcji dachu.
Jak działa papa wentylacyjna Wentizol i jakie ma zalety?
Papa Wentizol znajduje zastosowanie jako warstwa wentylacyjna w jedno- i wielowarstwowych pokryciach dachowych. Dzieki perforacji odprowadza nadmiar gazów i wilgoci spod pokrycia. Wewnątrz warstw dachu tworzy kanaliki, w których nagromadzona para rozpręża się i dzięki zamontowanym w pokryciu kominkom wentylacyjnym przedostaje się na zewnątrz. Zastosowanie tego typu papy zapobiega tworzeniu się pęcherzy w pokryciu.
Naprawa dachu pokrytego papą z wykorzystaniem papy perforowanej Wentizol układanej na istniejącym podłożu znacznie skraca czas inwestycji i eliminuje koszty utylizacji starej papy. Montaż papy wentylacyjnej przebiega szybko – wystarczy rozłożyć ją na dachu, nie wymaga żadnego mocowania. Dzięki temu efektywność pracy ekipy dekarskiej znacznie wzrasta. Na papę Wenitzol układamy termozgrzewalną papę wierzchniego krycia, która podczas zgrzewania łączy się z poszyciem przez specjalne otwory w papie Wentizol.
Fachowa renowacja dachu z papy w systemie „Wentizol” krok po kroku
Renowacja dachu płaskiego z zastosowaniem systemu „Wentizol” przebiega sprawnie bez zrywania starego pokrycia. Remont dachu z papy wykonuje się w dziewięciu etapach:
1 Przygotowanie podłoża
Ten etap polega na dokładnym oczyszczeniu (zamieceniu) dachu z kurzu, pyłu czy innych zalegających zanieczyszczeń. Oczyszczona powierzchnia dachu z papy zwiększa przyczepność pozostałych, nakładanych później warstw.
2. Gruntowanie
Wałkiem lub pędzlem rozprowadzamy specjalistyczny grunt Tytan Professional Abizol R Dr w postaci płynnej masy asfaltowo-kauczukowej. Preparat dobrze się rozprowadza i głęboko penetruje nawierzchnię. Ten etap również służy poprawie przyczepności dla kolejnych warstw.
3. Nacinanie podłoża
Nożem dekarskim wykonujemy nacięcia w starym pokryciu wzdłuż powierzchni dachu. Nacięcia pozwolą odparować nadmiar wilgoci spod hydroizolacji.
4. Układanie papy wentylacyjnej Wentizol
Zadaniem papy perforowanej jest odprowadzenie pary i wilgoci z warstwy hydroizolacji. Rolkę papy po prostu rozwijamy i dopasowujemy do powierzchni dachu. Ważne jest, aby przy rozwijaniu papy zachować odstęp od krawędzi dachu, attyk i ogniomurów min. 30 cm. Zakłady podłużne poszczególnych pasm powinny wynosić około 10 cm, należy pamiętać o przesunięciu zakładów poprzecznych względem siebie o min. 50 cm. Papą wentylacyjną nie wykonujemy żadnych obróbek.
5. Montaż papy nawierzchniowej Matizol
Rozwijamy ją na papie wentylowanej, lekko podgrzewając jej spód palnikiem gazowym. Papa nawierzchniowa łączy się ze starym pokryciem przez otwory papy perforowanej. Poszczególne arkusze papy powinny być przesunięte względem papy perforowanej. Przy zgrzewaniu zakładów wzdłużnych i poprzecznych należy uzyskać wytop bitumu o szerokości 0,5 do 2 cm.
6. Montaż kominków wentylacyjnych
Montujemy je podczas układania papy wierzchniego krycia na papie wentylacyjnej. Ich zadaniem jest zapewnienie wentylacji między starą a nową hydroizolacją. Ważne zasady montażowe to:
- jeden kominek powinien przypadać na 60 m2 powierzchni,
- kominki montujemy w najwyższych punktach dachu,
- odsuwamy je od kominów i attyk o co najmniej 1 m,
- kominki instalujemy, nacinając warstwy papy, pamiętając o ich dokładnej obróbce (wykonujemy kołnierz z papy i zgrzewamy go).
7. Obróbki dachowe
To ostatni, ważny element remontu dachu z papy – szczelne i estetyczne wykończenie wszystkich detali dachu (kominów, attyk itp.).
Systemowa renowacja dachu z wykorzystaniem papy perforowanej to gwarancja szczelnego, odpornego na warunki atmosferyczne dachu na wiele lat. Zapewnia skuteczną wentylację dachu i odprowadzenie wilgoci z jego warstw. Jednak sam wybór rozwiązania systemowego nie zapewni powodzenia inwestycji. Przy tego typu naprawie dachu papowego liczy się dokładność wykonania na każdym etapie prac, przestrzeganie zaleceń producenta systemu i zasad sztuki dekarskiej.